Monthly Archives Nisan 2015

First Thing First

First Thing First

Uzun zaman birlikte Çalıştığım patronum ne zaman yanıma gelse boyun ağrısından şikayet ederdi. Ben de buynuna masaj yapardım, bu ağrıları hiç geçmezdi.

Vertigo şikayetim için doktora gittiğimde öğrendim, boyun düzleşmesini ve boyun fıtığını. Doktor ne işyaptığımı sorduğunda

-Fotoğrafçıyım dedim.

-Fotoğraf Makinasını nasıl taşıyorsun diye sordu.

Bana ilk öğretilen şey fotoğraf makinasının çok pahalı olduğuydu. Ve bu yüzden onu korumak için boynumda taşımam gerekliydi.

Kamera-Doğru-Taşıma-Şekilleri2

Yıllar boyunca boynumda taşıdığım makinalar geldi gözüme;  CT45 flaş takılı Pentax K1000’ler mamiya rb 67 ler, hele nikon 80-200 ED ve F5’in ağırlığı geldi aklıma.

Evet bize ilk öğretilen ne yazık ki meslek hastalığına sebep olan şey...

Read More

Fotoğrafa Eleştirel Yaklaşım

   Fotoğrafa Eleştirel Yaklaşım
   Bizim kültürümüzde eleştiri denince akla sadece, eserin kötü taraflarını göz önüne sererek, eser sahibini küçümsemek gelir. Eleştiriye kapalı bir toplumuz.
   Oysa Eleştiri: Eserin zayıf ve güçlü yönleri göz önünde bulundurularak gerçek değerini belirleme amacıyla yapılan incelemedir.

You just criticize do something better…

Eleştiri eser sahibi için  değil eseri izlemek isteyen izleyici için yapılır. Amacı izleyiciye  eseri daha iyi yada farklı bakış açıları ile izleme seçeneği sunmaktır. Eleştirmen sahip olduğu bilgi birikimini kullanarak farklı bakış açıları sergiler.

Genelde esere özelde fotoğrafa eleştirel yaklaşmanın en güzel tarafı; fotoğrafa eleştirel bakark...

Read More

Fotoğrafta Belirginliği Sağlayan Etkenler V

Enstantane  Diyafram

Fotoğraf çekiminde sürekli kullandığımız iki değişken enstantane hızı ve diyafram açıklığıdır. Her iki değişkende filme düşen ışık enerjisinin miktarını (birisi miktarını diğeri yoğunluğunu ) belirtir. Gerek enstantane dizisinde gerek diyafram dizisinde her stop bir öncekinin iki katı miktarda ışığın filme ulaşmasını sağlar. Bu durumda birisindeki azalmayı diğerinde artırarak filme aynı miktarda ışık düşmesi sağlanacaktır.

enstantene diyafram

Üç farklı diyafram ve enstantane ayarında da filme, sensöre aynı miktarda ışık ulaşmasına rağmen fotoğraftaki etkileri farklıdır.

enstantene-diyafram-kıyaslama

enstantene-diyafram-kıyaslama

Fotoğraf çekilecek konuda neyi anlatmak veya vurgulamak istediğimize karar verdikten sonra farklı bakış açıları deney...

Read More