Category Fotoğraf Yazıları

First Thing First

First Thing First

Uzun zaman birlikte Çalıştığım patronum ne zaman yanıma gelse boyun ağrısından şikayet ederdi. Ben de buynuna masaj yapardım, bu ağrıları hiç geçmezdi.

Vertigo şikayetim için doktora gittiğimde öğrendim, boyun düzleşmesini ve boyun fıtığını. Doktor ne işyaptığımı sorduğunda

-Fotoğrafçıyım dedim.

-Fotoğraf Makinasını nasıl taşıyorsun diye sordu.

Bana ilk öğretilen şey fotoğraf makinasının çok pahalı olduğuydu. Ve bu yüzden onu korumak için boynumda taşımam gerekliydi.

Kamera Doğru Taşıma Şekilleri2

Yıllar boyunca boynumda taşıdığım makinalar geldi gözüme;  CT45 flaş takılı Pentax K1000’ler mamiya rb 67 ler, hele nikon 80-200 ED ve F5’in ağırlığı geldi aklıma.

Evet bize ilk öğretilen ne yazık ki meslek hastalığına sebep olan şey...

Read More

Fotoğrafa Eleştirel Yaklaşım

   
   Bizim kültürümüzde eleştiri denince akla sadece, eserin kötü taraflarını göz önüne sererek, eser sahibini küçümsemek gelir. Eleştiriye kapalı bir toplumuz.
   Oysa Eleştiri: Eserin zayıf ve güçlü yönleri göz önünde bulundurularak gerçek değerini belirleme amacıyla yapılan incelemedir.

You just criticize do something better…

Eleştiri eser sahibi için  değil eseri izlemek isteyen izleyici için yapılır. Amacı izleyiciye  eseri daha iyi yada farklı bakış açıları ile izleme seçeneği sunmaktır. Eleştirmen sahip olduğu bilgi birikimini kullanarak farklı bakış açıları sergiler.

Genelde esere özelde fotoğrafa eleştirel yaklaşmanın en güzel tarafı; fotoğrafa eleştirel bakarken, fotğrafla ilgili sorularımızı ...

Read More

Merhaba dünya!

C programlama dilini geliştiren Dennis Ritchie’den sonra ‘Merhaba Dünya’ bir klasiktir. Her yeni programlama dili ilk programına bu çıktıyla başlar. Serde Mühendislikte olunca bende ‘Merhaba Dünya’ demekten kendimi alamıyorum. Konumuz Fotoğraf olunca söylenecek çok söz var kendi adıma. Hayatımın çok uzun bir kısmını fotoğrafçı olarak kazandım. Çok sayıda fotoğrafçı ile çalıştım, tanıştım. Çok sayıda fotoğraf makinası tamircisi tanıdım. Çok uzun dönem sadece nasıl daha güzel fotoğraf çekebilirim diye düşündüm.

Rüyalarımda fotoğraf çekerdim.

2003 yılında  digital platformda Canon d10 u satışa sundu. Sırasıyla 10d, 20d, 30d, 40d, 50d, 60d, 5d, 5d mark2 kullandım. Nikon serisinden  d40, d50, d90, d100 ,d200, d300 ilk aklıma gelenler...

Read More