Merhaba dünya!

C programlama dilini geliştiren Dennis Ritchie’den sonra ‘Merhaba Dünya’ bir klasiktir. Her yeni programlama dili ilk programına bu çıktıyla başlar. Serde Mühendislikte olunca bende ‘Merhaba Dünya’ demekten kendimi alamıyorum. Konumuz Fotoğraf olunca söylenecek çok söz var kendi adıma. Hayatımın çok uzun bir kısmını fotoğrafçı olarak kazandım. Çok sayıda fotoğrafçı ile çalıştım, tanıştım. Çok sayıda fotoğraf makinası tamircisi tanıdım. Çok uzun dönem sadece nasıl daha güzel fotoğraf çekebilirim diye düşündüm.

Rüyalarımda fotoğraf çekerdim.

2003 yılında  digital platformda Canon d10 u satışa sundu. Sırasıyla 10d, 20d, 30d, 40d, 50d, 60d, 5d, 5d mark2 kullandım. Nikon serisinden  d40, d50, d90, d100 ,d200, d300 ilk aklıma gelenler.

Film kullandığım makinalar o kadar çok ki hepsini hatırlamam imkansız: Pentax K1000, Canon T50, Canon T70, Canon T80, Canon T90, Nikon serisinden; Nikon F, Nikon F2, Nikon F3, efsane Nikon F4, F4 ten sonra nikona hiç yakışmayan Nikon F5, başka bir efsane Nikon 8001s, Nikon F90, Nikon F90X, Minolta serisinden; Minolta xd, Minolta xg, Minolta daynax 7, Minolta daynax 9, Mamiya Ze, Mamiya rb67, Mamiya rz67, Mamiya 645 pro,    Zenza Bronice SQ , Rolei Flex 6008,  bunlar ilk aklıma gelenler. Şöyle dönüp bakınca geriye oldukça fazla makina ile çalışmışım.

canon-gear

Kalemle rütuş yapan abilerimi izledim ancak hepsinin gözlerinde problemler vardı, gözlük kullanmayanı yok gibiydi, ben de korkudan bulaşmadım bu işlere. Şu an bende yakın gözlüğü kullanıyorum ;)…

Genelde iyi lenslerde manuel netlik yaparım. Bir iş  çekiminde manuel netlik yapamadım , auto focusa geçtim çekiyorum ama hiç emin değilim. İş bitiminde  bir göz doktoruna gittim

-Gözlüğünüz hayırlı olsun, yaşlılık belirtisi herkes bir gün kullanacak dedi.

Tabi benim yaşım o kadar değil ancak biz gözümüzle para kazanıyoruz. Fazla yıpratmışız ;)…

Satın aldığım her makinanın manuelini okudum.

Çok uzun zaman fotoğrafçılık yapıp kullandığı makinanın üzerindeki butonların ne işe yaradığını bilmeyen o kadar fotoğrafçı ile tanıştım ki anlatamam.

Doğru bilgiye ulaşmak çok zordu eskiden. İnsanlar bilgilerini saklıyorlar, kendi değerlerinin düşeceğini düşünüyorlardı.

Hala öyle…

Agrandizörle baskı yapıyoruz karanlık odada yanımda yılların ustası merakla sordum yandaki filtreler ne işe yarar diye.

– Onları hiç kullanmayız koymuşlar süs diye.

Cevabı yılların ustasına olan saygımı azaltmış  hemde güvenimi sarsmıştı.

 

Günümüzde bilgiye ulaşmak gerçekten çok kolay  google akademisi her şeye ulaşmanızı sağlıyor. Ancak doğru bilgiyi siz seçeceksiniz hangisinin doğru olduğunu anlamak kolay değil.

Kullanılmayan bilgi bilgi deyildir, yaşama geçmemiş bilginin bir anlamı yoktur. Paylaşılmayan bilginin gelişmesi mümkün deyildir.

Henüz en güzel fotoğraf çekilmedi elinizi çabuktutun…

 

 

 

 

Sevgiyle Kalın…

2668 Total Views 3 Views Today

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>