First Thing First

First Thing First

Uzun zaman birlikte Çalıştığım patronum ne zaman yanıma gelse boyun ağrısından şikayet ederdi. Ben de buynuna masaj yapardım, bu ağrıları hiç geçmezdi.

Vertigo şikayetim için doktora gittiğimde öğrendim, boyun düzleşmesini ve boyun fıtığını. Doktor ne işyaptığımı sorduğunda

-Fotoğrafçıyım dedim.

-Fotoğraf Makinasını nasıl taşıyorsun diye sordu.

Bana ilk öğretilen şey fotoğraf makinasının çok pahalı olduğuydu. Ve bu yüzden onu korumak için boynumda taşımam gerekliydi.

Kamera-Doğru-Taşıma-Şekilleri2

Yıllar boyunca boynumda taşıdığım makinalar geldi gözüme;  CT45 flaş takılı Pentax K1000’ler mamiya rb 67 ler, hele nikon 80-200 ED ve F5’in ağırlığı geldi aklıma.

Evet bize ilk öğretilen ne yazık ki meslek hastalığına sebep olan şeydi. Patronumun boyun ağrısının sebebi de buydu kendisi Zenza Bronica Cantasını boynuna takmış eline de bir tripd ve bir strobes almış halde gözümün önünden hiç gitmiyor.

Kamera-Doğru-Taşıma-Şekilleri

Evet Fotoğrafçılığa yeni başlayan arkadaşlara ilk ders; kesinlikle ve kesinlikle fotoğraf makinanızı boynunuza takmayınız. Fotoğraf makinanızı omzunuza takıp elinizle kontrol ederek düşmesini önleyiniz yada elinizde tutup askısını elinize dolayınız. Hemen kullanmayacaksanız omzunuza çapraz takın.

yanlış-taşıma-şekli

Bu konuyu bazı arkadaşlarım ciddiye almayacaklardır. Ancak bu konunun hayat kalitesini ne kadar düşürdüğünü bilseler eminim çok dikkat edeceklerdir. Makinanızın küçük yada hafif olması durumunda dahi sonuç değişmeyecektir. Su damlasının damlaya damlaya kayaları nasıl parçaladığını düşününüz.

En Güzel Fotoğrafları çekmeniz dileğiyle Sağlıcakla kalın

12048 Total Views 3 Views Today